Milé maminky a tatínci,
chceme se s vámi podělit o reference, které nám zaslala jedna z maminek, která dojíždí do kurzu The adventures of Hocus and Lotus, Level I s 2 letou dcerkou Juliankou. Jak sama píše, s metodikou Hocus a Lotus se seznámily v září roku 2015 (před 5 měsíci).
Rádi bychom tímto poděkovali paní Slávce za zpětnou vazbu a povzbudili i ostatní k sdílení zážitků z kurzů, které jsou věnovány vašim ratolestem.
Příjemné čtení vám přejí,
Dinokrokové Hocus a Lotuska a magické lektorky

DSC03147 (2)

Výuka cizích jazyků u nejmenších dětí

Převážná většina rodičů, kteří vychovávají děti, v současné uspěchané době, podléhá trendu vzdělávání a všestranných aktivit pro své ratolesti od nejútlejšího věku. Rodiče shání kvalitní a cenově přijatelné aktivity začínaje od sportovních (jako je třeba plavání, balet, tanec) až po společenskovědní (jako je výuka cizích jazyků).
Kde hledat kvalitní informace?
Mnoho rodičů dá na rady svých příbuzných, přátel a známých, avšak jsou i takový rodiče, kteří nemají tuto možnost a „googlují“ o sto šest, shromažďují informace, a dalo by se říci, že jsou pokusnými králíky.
Právě těmto rodičům je hlavně určen tento článek, jenž shromažďuje informace o metodice výuky Hocus&Lotus a zároveň jej srovnává s jinou výukovou metodikou – Helen Doron Early English.

Jak to všechno začalo?

Vše začalo narozením dcerky Julianky před 2 roky. Jako správná máma jsem chtěla trávit co nejvíce času s ní, a přitom jej plnohodnotně vyplnit vzděláním, které bude pro ni přínosem do budoucna. Nejprve jsme se společně věnovaly plavání na vaničkách a v současnosti je plavání pro kojence a batolata v bazénu neodmyslitelnou součástí našeho programu.
Kolem 9. měsíce měla Julianka možnost strávit první společné chvilky v dětském kolektivu, proto jsem se rozhodla pátrat po možnosti jazykových kurzů určených pro nejmenší děti a jejich rodiče. Jednak proto, že mě cizí jazyky baví a brala jsem to jako jednu z možností aktivního zopakování mé slovní zásoby. Druhým důvodem byl fakt, že Juliančina teta bydlí „za velkou louží“ a jednou ročně přijíždí na návštěvu k nám.

První kroky s angličtinou HDEE

Jelikož bydlíme poblíž Uherského Hradiště, tak nemáme takové možnosti jako rodiče ve velkých městech. Nejznámější metodikou výuky v našem kraji je Helen Doron Early English, která má pobočky v Uherském Hradišti, Uherském Brodě a Zlíně. Dalším negativem v našem okolí je velmi nízký zájem rodičů o vzdělání dětí už v tak raném věku (kolem 6-9 měsíců), tento fakt je do jisté míry také ovlivněn ekonomickou stránkou rodinných rozpočtů.
Tyto negativní faktory nás donutily dojíždět do pobočky HDEE ve Zlíně (zpáteční cesta 80km) 1x týdně na 45min do kurzu Baby´s Best Start´s (kurz pro batolata od 3 měsíců), cena výukové hodiny stála 190kč. Délka kurzu byla naplánována na 36 hodin. Dále bylo třeba započítat studijní materiály, které se pohybovaly kolem 2.500 kč (cena zahrnovala 4 CD na domácí poslech, 4 knížky s textem písní k CD pro rodiče a 4 pohádkové mini knížečky). Byla nám přislíbena náhrada za řádně omluvené hodiny, bohužel se tak nestalo. Dále mi nevyhovovalo, že na nás byl vyvíjen nátlak v pokračování v nově vzniklém kurzu The Baby´s Dragon, který měl přijít na trh v září roku 2015, materiály o tomto kurzu ještě v květnu nebyly, tak jsme se rozhodly zkusit to jinak a jinde.

Další metody výuky angličtiny pro nejmenší

Další možností v našem okolí jsou metodiky Mortimer a Kids&Us. Co se týká Mortimer English Club bohužel nemám přímou zkušenost s ukázkovou hodinou, paní lektorka, která má pobočku ve Zlíně mi pouze stroze oznámila, že nemá zájem pouze pro nás udělat ukázkovou hodinu. Jelikož jsem měla možnost komunikovat i s generální ředitelkou telefonicky a e-mailem, ta mě odkázala na svoji franšízovou pobočku ve Zlíně. Kids&Us má své sídlo v Praze a pobočky u nás na Moravě bohužel nejsou.

Poprvé v JŠ Light Point

Jak blesk z čistého nebe jsem narazila na metodiku výuky Hocus&Lotus a to díky pátrání po výuce španělštiny. „Strejda Google“ mi poradil stránky JŠ Light Point. Neváhala jsem a druhý den jsem volala na potvrzení účasti na ukázkové hodině, která proběhla v Brně v Černovicích začátkem září. Milá paní lektorka Veronika mi potvrdila volný termín a už jsme se těšily na ukázkovou hodinu. Z ukázkové hodiny jsme byli „takříkajíc na větvi.“ Bylo to velmi zajímavé, zábavné a hravé ve srovnání s hodinami HDEE, kde jsme nuceně musely papouškovat naučené pohyby na naposlouchané písničky, a následovala jedna píseň za druhou.

Volba jazykové kurzu Hocus&Lotus

Rozhodnutí nebylo snadné, jelikož zpáteční cesta z Brna zabere celkem 3 hod vlakem a je dlouhá asi 140 km. Cena za 60min výuky pro kurz dětí do 3 let v doprovodu s rodiči je 120,- Kč, kurzy pro děti od 3 let jsou pak za 100,- Kč, tedy za hubičku. Studijní materiály pro děti za celkovou cenu 1430,- Kč zahrnují DVD, CD, tričko pro dítko, tričko pro rodiče. Další plus tato metodika je zpracovaná nejen pro angličtinu, ale i pro němčinu, španělštinu, italštinu a francouzštinu.

Názor na výuku Hocus&Lotus po 5 měsících docházky

Už pátým měsícem dojíždíme do Brna a je to paráda. Ovšem, je to velmi náročné na čas strávený na cestě, ale nelituji toho, opravdu to stojí za to. První výsledky se začaly u Julianky objevovat už po druhé hodině, kdy sama od sebe začala reagovat a demonstrovala prvky při puštěné videoukázce Hocus the Dinocroc. Ve srovnání s HDEE to byla velmi překvapivá změna, jelikož tak rychlý nástup účinku jsme opravdu nečekali.

Další plus – aktivity H&L

Mile nás také překvapila vánoční besídka konaná v TMB na první adventní neděli, byla báječná, skvěle jsme strávili den s celou rodinou. Hocus též zavítal v prosinci za Juliankou na její narozeniny a za ostatními dětmi k nám do Podolí. Velmi jsem obdivovala paní lektorku Veroniku, za její ochotu a čas, který věnovala nám a všem dětem. Také poslední hodina před Vánoci byla parádní, děti překvapilo přichystané vánoční cukroví, čaj a malý Hocusův dáreček pro každého. Už teď se těšíme na další aktivitu – karneval v Planetáriu v Brně v sobotu 23.1 od 14hod. Líbí se nám také, že všechny aktivity navíc jsou bezplatné. Což se na rozdíl od HDEE říct nedá, mají tam také aktivity, ale všechny zpoplatněné.


Na závěr snad jen, že všechno je jen v lidech a v přístupu k Vám jako rodičům a hlavně k vašim dětem! Doufám, že se tento článek stane přínosem pro všechny rodiče, kteří pátrají po atraktivní výuce angličtiny nebo i jiného jazyka a přinese tak velmi důležité informace. Pokud budete mít dotazy, ráda vám je zodpovím na e-mailové adrese: slavinka.niki@seznam.cz.

Zdislava S.